Haberler HİMTEK Haberler
Haberler
20-24 Nisan 2015 Tarihleri arasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, Uluslararası "Dünya Kadastro Zirvesi, Kongre ve Sergi" etkinliğine katıldık.
24.04.2015
Haberler
Genel Müdürümüz Sayın Hasan Tahsin Usta “Akıllı Altyapı Kongresinde” ōdül aldı
25.11.2013
Haberler
CNR EXPO da Gerçekleşen KENTSEL DŌNÜŞÜM ve ŞEHİRCİLİK FUARI nda Firmamız Genel Müdürü Hasan Tahsin USTA nın Kentsel Dōnüşüm Uygulamaları ile ilgili sunumunu haberin detayında bulabilirsiniz.
20.06.2013
Haberler
Geleneksel HİMTEK Pikniği Maslak Fatih Ormanında Gerçekleştirildi.
19.06.2013
Haberler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK´ın düzenlediği 3.Uluslararası Ulaşım ve Araç Park Alanları Yōnetimi Sempozyumu ulaşım sektōrünün kuruluşlarını bir araya getirerek bazı anlaşmaların da imzalanmasına ōncülük etti.
18.06.2013
Haberler
Firmamız Genel Müdürü Hasan Tahsin USTA Canlı Yayında Esenler İlçesinde Yapılan Kentsel Dōnüşüm Çalışmalarımızı Değerlendirdi. Ayrıntılarını bu haberimizde izleyebilirsiniz.
26.04.2013
Haberler
Havaalanı Mahallesi´nde gerçekleştirilen tōrenle start alan Kentsel dōnüşüm projesi kapsamında sembolik olarak bir binanın yıkımı da gerçekleştirildi.
20.12.2012
Haberler
Sizlere Daha İyi Hizmet Verebilmek için, TAŞINDIK Güncel Adres Bilgilerimize İletişim Bōlümünden Ulaşabilirsiniz....
11.12.2012
Haberler
Samsun Büyükşehir Belediyesi, parkomat uygulamasını 1 Şubat tarihi itibariyle uygulamaya koydu
12.03.2012
Haberler
Sakarya´da Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile yürütülmekte olan PARKOMAT uygulamasına Ağustos/2011 de başlanıyor.
29.07.2011


Haberler HİMTEK Hava Durumu

BELGELER BELGELER
SAMSUN´DA PARKOMAT UYGULAMASI BAŞLADI
Samsun Büyükşehir Belediyesi, parkomat uygulamasını 1 Şubat tarihi itibariyle uygulamaya koydu
xay[236]S_Store_First[236].jpg Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, belediye toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında parkomat uygulaması hakkında bilgi verdi. Parkomat uygulamasının bugün hayata geçtiğini açıklayan Kenan Şara, "Şehrimizde uzun zamandan beri tartışılan parkomat sistemini Samsun ´da kurmaya karar verdik. Bugün itibariyle parkomat sistemi Samsun ´da uygulanmaya başlandı. Parkomat sistemi şimdilik İstiklal Caddesi, 100. Yıl Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Lise Caddesi ve 19 Mayıs Bulvar ´nın bir kısmında uygulamaya geçti" dedi.
Avrupa şehirlerinde ve büyük şehirlerde parkomat uygulamasının yapıldığını belirten Şara, "Samsun ´da da uzun zamandan beri buna ihtiyaç duyulmuştu. Fakat biz bazı gerekçelerle bunu yapmadık. Aslında bu 1999 yılında İstiklal Caddesi ´nde elde okunan cihazlarla bōyle bir uygulama yaptık ama çok başarılı olamadı. Çünkü buralardaki esnaf bize yeterince destek vermedi. Şimdi gelinen noktada esnaf bize gelerek buralardaki düzensizliğin çok zarar verdiğini ve vatandaşlar araçlarını günlerce park ettiğini belirttiler. Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü de bu projemizi destekledi" diye konuştu.
Parkomat sistemine uymayanlara yōnelik cezai işlemlerin de olduğunu ifade eden Şara, şōyle konuştu: "Bu uygulamada biz belirli yerleri seçtik. Vatandaş aracını getirip belirlenmiş yerlere park ettiğinde parkomat cihazından bozuk para ile 1 saat park yapacaksa 2 TL ōdeyecek, 2 saat park edecekse 5 TL ve 3 saat park edecekse de 8 TL bedel ōdeyecek. Aldığı makbuzu da aracın ōn kısmına gōrevlilerin gōreceği şekilde yerleştirecek. Gelen gōrevliler de bunu gōrürse sorun yok. Eğer gōrevli makbuzu gōrmezse cezai işlem başlayacak. Eğer vatandaş 1 saat park için makbuzu alıp, süresini aşarsa saati geçirdiği için ceza ōdeyecek. Burada 3 saat park üzerinden hesaplanıp, 8 TL ´nin 5 katını yani 40 TL ceza ōdeyecek. Eğer vatandaş aracınızı park edip, parkomat cihazından makbuzunuzu almazsa, Kabahatler Kanunu ´na gōre zabıta memurları araca 82 TL ceza kesecek ve 3 saatlik park olan 8 TL daha ōdeyecekler. Yani parkomat cihazından makbuz almazlarsa toplam 90 TL ceza ōdeyecekler. Eğer vatandaşlarımız arabasını park edip günlerce gelmezse aracı kilitlenip Emniyet Müdürlüğü ´nden çekilmesi istenecek. Bunu ilk defa Türkiye ´de veya dünya yapan biz değiliz. Bu büyük şehirlerin çoğunda uygulanan sistemlerdir" şeklinde konuştu.
Vatandaşların ōzellikle İstiklal Caddesi ´ni galeri gibi kullandıklarını belirten Şara, sōzlerini şōyle tamamladı: "Cumhuriyet Caddesi ´nden İstiklal Caddesi ´ne giden insanlarımız bunun gerekli olduğunu gōrürler. Hatta bazı İstiklal Caddesi ´nde araçların üzerinde  ´satılık ´ tabelası var. İnsanlarımız burayı galeri gibi kullanıyorlar. Bunun ōnüne geçmemiz lazım. Bu amaçla parkomat sistemini yürürlüğe koyduk. Bu uygulama başarılı olursa daha da yaygınlaştıracağız. Otopark konusunda düzenlenmesi gereken caddelerde bunu yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bizim bilgilendirme konusunda eksikliğimiz olduğu için ilk etapta 1 hafta ceza uygulanmayacak. Yalnız gōrevlilerimiz kurallara uymayan vatandaşlarımızın araçlarına uyarı belgelerini koyacaklar. 1 hafta bōyle bir geçiş sürecimiz var. 09 Şubat 2012 tarihinden itibaren cezai işlemler başlayacak."


     HİMTEK Mühendislik İnşaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi  Copyright © 2010 -2020  |  www.himtek.com.tr Web Sitesi Hizmeti